Drukuj
Mar
06

Środa popielcowa 2019r.

Dnia 6 marca 2019r. Środą Popielcową rozpoczęliśmy w naszej parafii okres Wielkiego Postu. W czasie Mszy świętej proboszcz ksiądz Stanisław  Kasztelan dokonał obrzędu posypania głowy popiołem. Tego dnia usłyszeliśmy słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Popiół jest przygotowywany z gałązek palm lub innych drzew poświęconych w poprzednim roku podczas Niedzieli Palmowej. Akt ten symbolizuje ułomność i przemijalność człowieka, jest znakiem żałoby i pokuty. Popiół uświadamia nam, że wszystko, co materialne i doczesne przemija. Bóg jest wieczny. Nas, ludzi, obdarował nieśmiertelną duszą i obiecał wieczną szczęśliwość w niebie. W tym dniu parafianie oraz dzieci i młodzież pod opieką katechetek licznie uczestniczyli w Mszy świętej wieczornej o godzinie  17.00. Tego dnia dzieci odczytały Pierwsze czytanie oraz Modlitwę wiernych przygotowaną przez katechetów. Ksiądz Stanisław podczas homilii zapraszał wszystkich do uczestnictwa w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich żali oraz do podjęcia walki zmiany swego życia na lepsze- na życie z Bogiem.

„Wielki Post" Syna Bożego polegał na tym, że wyszedł On na pustynię, aby wprowadzić stworzenia na nowo do tego ogrodu komunii z Bogiem, który był wcześniej niż grzech pierworodny. Niech nasz Wielki Post będzie kroczeniem po tej samej ścieżce – stwierdził Ojciec Święty w swoim orędziu na rozpoczynający się w tym roku 6 marca Wielki Post.

Orędzie Ojca Świętego Franciszka na Wielki Post 2019 roku

«Stworzenie z upragnieniem oczekuje objawienia się synów Bożych»
(Rz 8,19)

Nie pozwólmy, aby ten błogosławiony czas upłynął bezowocnie! Prośmy Boga, aby pomógł nam wejść na drogę prawdziwego nawrócenia. Porzućmy egoizm i zapatrzenie się w siebie, a wpatrujmy się w Paschę Jezusa; zbliżmy się do braci i sióstr znajdujących się w trudnej sytuacji, dzieląc się z nimi naszymi duchowymi i materialnymi dobrami. W ten sposób, przyjmując w konkretach naszego życia zwycięstwo Chrystusa nad grzechem i śmiercią, ukierunkujemy Jego przemieniającą moc także na całe stworzenie.

Przejdź do galerii