Drukuj
Lut
17

środa popielcowa 2021

W środę 17 lutego 2021 przypada Środa Popielcowa. Jest to dzień, który rozpoczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu, czyli czterdziestodniowej pokuty. Msze św. w naszym kościele odbyły się o godz. 9.00 i 17.00. Na Mszy św. wieczornej katechetki przygotowały oprawę Mszy świętej zapraszając dzieci i młodzież do wspólnego poprowadzenia czytań i Modlitwy wiernych. Tego dnia liturgię środy popielcowej ubogacił swoim śpiewem pan organista Adam Bodzek. Zgodnie z tradycją w Środę Popielcową proboszcz ksiądz Stanisław Kasztelan posypując głowy wiernych popiołem na znak pokuty wypowiadał słowa „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub „Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”.

Popiół pozyskiwany jest z palm poświęconych na Niedzielę Palmową z ubiegłego roku. Tego dnia wszystkich wiernych, którzy ukończyli 14. rok życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Natomiast wiernych w wieku od ukończenia 18. roku życia do rozpoczęcia 60. roku życia obowiązuje dodatkowo post, polegający na wstrzymaniu się od spożywania mięsa oraz ograniczeniu się do spożycia jednego posiłku do syta i dwóch niepełnych.

Ta uroczystość niech pobudzi nas do podjęcia zdecydowanej drogi osobistej odnowy i nawrócenia. Jeśli człowiek wie, że podejmowany przez niego wysiłek służy jakiemuś dobru, wówczas jest w stanie go podjąć i mu sprostać. Ważne, żebyśmy w czasie Wielkiego Postu pomyśleli o tych, którzy są obok nas przez konkretne czyny miłości. Posypanie głów popiołem to bardzo czytelny zewnętrzny znak, który ma nam przypominać o nawróceniu i pokucie. Niech wielkopostne praktyki, tj. post, modlitwa i jałmużna oraz inne form pobożności, w tym nabożeństwa: Droga krzyżowa, Gorzkie żale i inne pomogą nam dobrze przygotować się do świąt zmartwychwstania Pańskiego.

 

Przejdź do galerii