Drukuj
Mar
30

Wielki Piątek 2018

Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego - dramatycznym dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św.

Przed rozpoczęciem liturgii odczytany został przez katechetkę Katarzynę Moryc komentarz, który przygotował wszystkich zebranych do uroczystości.

Proboszcz, Ksiądz Stanisław, w asyście ministrantów w ciszy wchodząc do kościoła i przed ołtarzem przez chwilę leżąc krzyżem rozpoczął liturgię Wielkiego Piątku. Po modlitwie wstępnej odczytane zostało proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe i fragment Listu do Hebrajczyków. Następnie lektorzy z podziałem na role odczytali opis Męki Pańskiej.

Po homilii w bardzo uroczystej modlitwie wstawienniczej katechetka Ewelina Martyna Dybek wraz z księdzem proboszczem polecali Bogu Kościół i cały świat.
Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej była adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż ministranci wnieśli przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłaniając ramiona Krzyża i śpiewał trzykrotnie: "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata", na co wierni odpowiadali: "Pójdźmy z pokłonem". Po liturgii Krzyż został przez wiernych ucałowany. Po adoracji Krzyża z ciemnicy proboszcz przynosząc Najświętszy Sakrament wiernym udzielił Komunii.
Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku była procesja do Grobu Pańskiego. Wartę przy Bożym Grobie do ostatnich godzin adoracji objęli Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Drogosławiu. O godzinie 20.00 młodzież z parafii wraz z katechetkami Mirosławą Briń i Barbarą Drozdowską poprowadzili godzinną adorację.

Przejdź do galerii