Drukuj
Wrz
17

PIESZA PIELGRZYMKA DO WAMBIERZYC 2022

17 września 2022 r. w sobotę grupa pielgrzymkowa z Drogosławia z parafii pw. św. Barbary - ks. kanonika Juliana Rafałko pod opieką pani katechetki Eweliny Martyny-Dybek wraz z grupą pielgrzymkową z Jugowa z parafii pw. św. Katarzyny, która do nas dołączyła - wyruszyły na pieszą pielgrzymkę do Wambierzyc z okazji - Diecezjalnego Święta Młodych “LIGHT FOR LIFE” – FESTIWALU DLA MŁODYCH 2022  do w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Wambierzycach we wspomnienie św. Stanisława Kostki – patrona młodzieży.

         Wszyscy o godzinie 5:45 stawiliśmy się na miejsce zbiórki - by o godzinie 6.00 wyruszyć w drogę. Przed wymarszem Ksiądz Proboszcz kanonik Julian Rafałko przywitał serdecznie wszystkich pielgrzymów mówiąc i zaznaczając jak wielki cel ma piesza pielgrzymka i jej intencja, trud pielgrzymowania podjęty z pobudek religijnych jako przejaw religijności  oraz chęć wyrażenia wdzięczności lub prośby i składania wotum w bazylice. Ksiądz Proboszcz wspomniał również o szczególnej dacie 17 września i agresji sowieckiej na nasz kraj. Przed wymarszem rozpoczął modlitwę, a następnie pobłogosławił nas i tak oto ruszyliśmy w trasę z naszymi intencjami modlitwami oraz pieśnią na ustach.  W naszej wędrówce towarzyszył nam i prowadził nas - szczególny krzyż - był to krzyż niesiony przez Ksawerego -  jego rodzinna pamiątka z Borysławia. Idąc z krzyżem modliliśmy się również za wszystkich Sybiraków.

        Krótki postój mieliśmy we Włodowicach, gdzie przed Kościołem przywitał nas ksiądz Jarosław Genibor - po krótkim odpoczynku i wspólnej modlitwie - ksiądz Julian i ksiądz Jarosław udzielili nam Bożego Błogosławieństwa. Ruszyliśmy w dalszą trasę, a podczas postoju gdy zatrzymaliśmy się - stanęliśmy wokół niesionego przez Ksawerego - Krzyża i wspólnie odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Gdy dotarliśmy na miejsce byliśmy naprawdę zmęczeni, ale szczęśliwi. To był dopiero początek naszej przygody - bo cały jej program był dopiero przed nami.

O godzinie 9.30-10.30  miała miejsce rejestracja grup pielgrzymkowych w Wambierzycach po której otrzymaliśmy różne gadżety festiwalowe. Tradycyjnie wykonaliśmy zdjęcie na schodach Wambierzyckiej Bazyliki.

Następnie miało miejsce - Zawiązanie wspólnoty - potem Nabożeństwo Słowa – Modlitwa o pokój i STREFA MŁODYCH – gdzie można było spotkać się ze szczególnymi gośćmi: (Magdalena Czech, Joasia Jóźwiak, ks. Rafał Główczyński, Krzysztof Sowiński)

12.45 Koncert zespołu MUODE KOTY 

13.45 Obiad po nim Animacje, a o godzinie 15.00 Koronka STREFA MIŁOSIERDZIA, ŚWIADECTWA (Magdalena Czech, Joasia Jóźwiak, ks. Rafał Główczyński, Krzysztof Sowiński).

       Wszyscy przed Eucharystią mogliśmy skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania – by móc w pełni uczestniczyć w Mszy świętej pod przewodnictwem Biskupa świdnickiego Jego Ekscelencji Marka Mendyka. Od godziny 16.00 - Msza święta trwała w strugach deszczu – ale mimo tego w naszych sercach gościła radość.

         Podczas tegorocznego festiwalu młodzi ludzie usłyszeli, że dzień 18 września to dzień wspomnienia św. Stanisława Kostki – patrona młodzieży, a 19 września to dzień, w którym wspominamy błogosławionego męczennika, ks. Gerharda Hirschfeldera - obrońcy młodzieży przed nazizmem, który od początku swojej posługi potrafił skupiać wokół siebie liczną młodzież, a w 1939 roku został nominowany na Duszpasterza Młodzieży dekanatu Kłodzkiego. Na jednym z swych ostatnich kazań głosił słowa „Kto z serc młodzieży wyrywa wiarę w Chrystusa, jest przestępcą” – te słowa stały się bezpośrednią przyczyną aresztowania kapłana i zesłania do obozu koncentracyjnego – gdzie zmarł jako męczennik.  

Po Mszy św. miały miejsce animacje i Koncert Zespołu OWCA, którym o godzinie 19.00 zakończył się festiwal.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom naszej pieszej pielgrzymki.

 

 art. Ewelina Martyna-Dybek

Przejdź do galerii